Maria Natanson

Rafał Gontarski

Robert Brzozowski

Stanisław Siedlaczek

Piotr Majczyna

O NAS

Jeden z najbardziej dynamicznych i najznakomitszych zespołów folkowych z Europy Wschodniej jaki od dawna słyszałem...
Simon Broughton, Songlines (UK)
 
 
 
 
 
 

 

Polska ma kolejną wielką nazwę...
Eelco Schilder, Folk World (NL/GER)

 

Caci Vorby radzę wypatrywać i na plakacie i w sklepach a nade wszystko na antenie...
Wojciech Ossowski, Polskie Radio, Oss'over

 

W Polsce nikt tak wspaniale nie gra muzyki cygańskiej...
Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Polskie Radio,

 

 

Z doskonale przyjętym brytyjskim debiutem na legendarnym WOMAD Festival, Nagrodą Niemieckich Krytyków Fonograficznych oraz ponad 400 koncertami w 19 krajach Čači Vorba postrzegana jest jako jeden z czołowych polskich wykonawców folkowych ostatnich kilku lat. Oryginalna mieszanka potraktowanej z pasją i fachowością tradycji (cygańskiej, bałkańskiej i karpackiej), własnych kompozycji i muzycznych "remake'ów" pełnych mnóstwa nie-folkowych pomysłów czerpiących m.in. z jazzu, rocka, klasyki czy muzyki filmowej, sprawia iż muzyka Čači Vorba wymyka się utartym schematom orkiestr dętych, Balkan-beatu czy cekinowej stylizacji. Wykonywana na tradycyjnych akustycznych instrumentach "cygańska fuzja" gatunków i stylów to wielopłaszczyznowe połączenie etnicznej transowości, rockowej dynamiki, subtelnych jazzujących harmonii i psychodelicznej przestrzeni, spojone charyzmatycznym głosem solistki grupy Marii Natanson. Wokalistka i skrzypaczka w wieku kilkunastu lat porzuciła szkołę i rodzinny dom, rozpoczynając kilkuletnią samotną wędrówkę przez Karpaty w poszukiwaniu żywej muzyki tradycyjnej. Mieszkała m.in. z romskimi muzykami ze Spisza, ucząc się ich języka, pieśni oraz muzycznej wrażliwości. Dzisiaj postrzegana jest jako jedna z czołowych polskich wokalistek folkowych, swobodnie poruszając się pomiędzy różnymi tradycyjnymi technikami śpiewu, a zarazem jedna z niewielu nie-romskich artystek tworzących własne teksty i śpiewających w tym języku.

W tym roku Čači Vorba promuje trzecią płytę "Šatrika", świętując jednocześnie 10-lecie swojej działalności oraz reprezentujac polskę na jednym z największych europejskich wydarzeń muzycznych, Tallinn Music Week.

Cztery lata po udanym albumie "Tajno Biav" (m.in. polski radiowy "Folkowy Fonogram Roku 2011") grupa powróciła z nowym krążkiem, jeszcze szerzej niż dotychczas wykraczając poza to, co w nurcie folk/world-music standardowo szufladkuje się jako "Gypsy", "Balkan" czy "Carpathian". W niespełna dwa miesiące od wydania "Šatrika" odniosła duży międzynarodowy sukces – wyróżniły ją dwa czołowe brytyjskie magazyny world-music: „Froots” i „Songlines”, otrzymała nominację do kwartalnej Nagrody Niemieckich Krytyków, otrzymała wysokie notowania europejskich i światowych rankingów płytowych, zaś piosenka „Amaro kheliben” przez kilka tygodni krążyła w czołówce listy przebojów warszawskiego Radia Dla Ciebie.

 

 

KONTAKT

cacivorba@wp.pl
tel. (+48) 607 690 214

SOCIAL MEDIA

PARTNERZY