Korzyści ze słuchania muzyki

Nie od dziś wiadomo, że muzyka łagodzi obyczaje. Ta jedna z najpopularniejszych form rozrywki, ma wiele korzyści: odpręża, wyzwala emocje, poprawia nastrój, a co najważniejsze – towarzyszy nam na każdym kroku i można jej słuchać dosłownie wszędzie. Sprawdź jakie jeszcze korzyści mogą płynąć ze słuchania muzyki.

Muzyka jest wszędzie

W przeciwieństwie do sztuki obrazkowej (filmu, obrazu), która wymaga od widza całkowitego skupienia na czynności oglądania (chyba, że mówimy o telenowelach, to zupełnie inna kwestia), muzyki można słuchać zawsze i wszędzie – podczas porannego biegania, w drodze do pracy, na ogrodzie, w kawiarni, dyskotece lub filharmonii, a nawet podczas… gry w kasynie. Więcej o tym znajdziesz na Kasynoonline.info.

Sam fakt, że muzyka jest ogólnodostępna już jest ogromną korzyścią. Wystarczy, że w chwili gorszego nastroju włączysz ulubioną piosenkę i od razu świat staje się piękniejszy!

Muzyka działa terapeutycznie nie tylko dzięki konkretnym dźwiękom (choć to również ma wpływ na nasze samopoczucie). Przez to, że często słuchamy jej “w tle” codziennych czynności, bardzo często poszczególne utwory zapadają w pamięć wraz z sytuacjami, w jakich je usłyszeliśmy.

Pierwszy pocałunek, pierwsza randka, pierwsze wagary, biwak, spotkanie ze znajomymi – słysząc dany utwór od razu mamy przed oczami wspomnienia. Dlatego właśnie muzyka na każdego działa inaczej i odblokowuje inne konotacje. A to sprawia, że coś, co dla jednych wydaje się ogromnie dołujące, innych przenosi w świat beztroskiego dzieciństwa.

Ja na przykład za każdym razem, słuchając extremalnie heavy metalowego brzmienia, widzę małego brzdąca słuchającego tej muzyki pod oknem dużo starszego sąsiada, bo Slipknot czy Vader były zespołami takimi “dla dorosłych”, niedostępnymi… I do dziś ten gatunek muzyki kojarzy mi się z wolnością i szaleństwem.

Muzyka może nas stymulować, nie tylko jeśli chodzi o nastrój. Odpowiednio dobrana playlista może pomóc w koncentracji albo ułatwić zasypianie, może zachęcić do sprzątania i ćwiczeń, albo do medytacji i wyciszenia. W internecie znajdziesz nawet gotowe playlisty tematyczne – muzyka relaksacyjna, muzyka do pracy, muzyka na imprezę czy muzyka na święta to tylko niektóre z propozycji.

Wszystko jest muzyką

Choć muzyka w naszym życiu odgrywa wielką rolę, wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy. Znam takich, którzy twierdzą, że muzyka nie jest im do niczego potrzebna, nie słuchają jej.

Tymczasem muzyką może być absolutnie wszystko – szum wody w filtrze akwariowym, odgłosy miasta, śpiew ptaków. I każdy z tych odgłosów w jakiś sposób na nas wpływa – uspokaja, pobudza, a czasem nawet irytuje.

Kolejną korzyścią płynącą ze słuchania muzyki jest to, że ma ona ogromny wpływ na nasze postrzeganie świata, pozwala wyrobić własne zdanie na pewne tematy, lub w ogóle zwrócić na nie uwagę. Pozwala też ustalić nasz system wartości.

Fani poezji śpiewanej i piosenki turystycznej regularnie odwiedzają górskie szlaki i pola namiotowe. Piosenki z krainy łagodności sprawiają, że pragną oni jeszcze bliżej obcować z naturą, faktycznie się do tej krainy przenieść.

Muzyka (szczególnie folkowa) może też poszerzać horyzonty, pomóc w poznaniu innych kultur, a nawet religii.

Korzyści ze słuchania muzyki może być znacznie więcej. Najważniejsze jednak jest to, że dzięki niej szara rzeczywistość jest choć odrobinę bardziej kolorowa…

5 Feb 2021